Informacje o projekcie  |  Informacje o uczestnikach projektu  |  Aktualności  |  Sponsorzy  |  Kontakt  | 
         

search szukaj
 

Relacja Jadwigi Sawczuk


Moja słaba znajomość języka niemieckiego przydała się na tyle, że oficerowi przyjmującemu naszą grupę i kontrolującemu, czy nie ukrywa się wśród nas jakiś powstaniec, udało mi się wytłumaczyć, że to jest „Kinderheim" [„Dom Dziecka"], że mieliśmy przeważnie małe dzieci, a niektóre były chore. Polecił załadować nas na olbrzymią platformę wojskową, powożoną przez żołnierza niemieckiego i odwieść do obozu w Pruszkowie. Pojechaliśmy.
     Padał rzęsisty deszcz, wszystkie dzieci i personel były poowijane płaszczami i kocami, co sprawiało wrażenie sporej grupy i pozwalało częściowo ukryć personel, niewspółmiernie liczny w stosunku do małej liczby dzieci, liczył bowiem 15 osób.
     Jako jedyna osoba w zespole, znająca język niemiecki, otrzymałam polecenie zajęcia miejsca na koźle obok woźnicy, z zadaniem zasięgnięcia od niego informacji, gdzie jedziemy i co dalej? Bawarczyk słuchając o naszych przeżyciach i naszych dzieci, miał łzy w oczach i zaopiekował się nami na tyle, że nie wysadził przed bramą obozu, jak to robili inni, krzyczał do straży, że wiezie chorych i warta otworzyła bramę, a on zawiózł nas przed barak, w którym jak przypuszczam, urzędowała komenda obozu. Mnie zaś pouczył, co mam mówić, dokąd iść i prosić, aby jemu polecono odwieźć nas gdzieś w pobliską okolicę, gdzie moglibyśmy się zatrzymać. Okazało się, że jedna z koleżanek miała rodziców w pobliskiej Podkowie Leśnej. Zdecydowaliśmy się całą gromadą pojechać tam i postanowić, co robić dalej. Misja moja w komendanturze powiodła się. Przypuszczam, że to dzięki fatalnej pogodzie nie chciało się nikomu z oficerów, z którymi rozmawiałam, wyjść i sprawdzić moją relację. Niemcy dali przepustkę, opieczętowali, kazali zawołać żołnierza, który otrzymał polecenie odwiezienia nas do Leśnej Podkowy. Wkrótce wyjechaliśmy z obozu.

 Wstecz...


 
Materiały dodatkowe
         
   
   

Copyright © Muzeum Warszawy :: 2007

   
  Projekt jest realizowany przez Muzeum Warszawy we współpracy z Archiwum Państwowym m. st. Warszawy oraz niemiecką fundację Stiftung Niedersachsische Gedenkstatten