Informacje o projekcie  |  Informacje o uczestnikach projektu  |  Aktualności  |  Sponsorzy  |  Kontakt  | 
         

search szukaj
 

Relacja Jerzego Zenona Zenowicza


foto

ARCHIWUM STOWARZYSZENIA SZARYCH SZEREGÓW

     [...] Z Powstania Warszawskiego wyszedłem wraz z rodzicami 1 X 1944 r., gdzie pieszo kierowano nas w kierunku dworca zachodniego, stamtąd przewieziono nas towarniakiem do Ursusa, a potem pieszo do Pruszkowa, z Pruszkowa przewieziono nas do Breslau Bürgwaide, stamtąd do Breslau Nikolaito - Wrocław Mikołajów do zakładów kolejowych "Lichman Hofman Werke A.G.".
     W Niemczech pracowałem w transporcie, rozwoziliśmy kawy, zupy, w kaniach, dla innych Polaków, zatrudnionych przy różnych robotach. Razu jednego poszedłem na dworzec główny we Wrocławiu wymienić krakowskie pieniądze na marki niemieckie, które wymieniłem. Gdy odszedłem od kantoru, podszedł do mnie jeden z cywilów niemieckich i zażądał "Ausweis", miałem legitymację szkolną i tak zostałem aresztowany w dn. 16 X 1944 r. Zaprowadzono mnie na odwach Banszuc Policai [Bahnschutz Polizei], w nocy przyszli po mnie, skuli i zaprowadzili mnie do wielkiego więzienia Kryminell Polizei stadt Breslau, po przejściu różnych celi wielu perypetiach trafiłem do celi 212, dwa piętra w dół pod ziemią.
     Siedziałem jako posądzony o ucieczkę z Niemiec, nie było tłumaczenia, że wymieniałem pieniądze w kantorze, że tu są moi rodzice, matka w obozie, ojciec w szpitalu dla gruźlików w Breslau Odertor.
     W tej celi było sześciu więźniów dwóch Japończyków, więzieni za stosunki z Niemkami, dwóch Francuzów za to samo, jeden Polak więziony za ucieczkę z Niemiec, jeden Rosjanin za kradzież żywności i ja za co tam siedziałem - ucieczka. Dzięki ofensywie rosyjskiej w dniu 17 I 1945 r. zostałem zwolniony z więzienia i skierowany do lagru, gdzie wraz z rodzicami zostałem ewakuowany w głąb Niemiec.
     Po drodze przeżyłem kilka nalotów dywanowych anglo-amerykańskich 900-1200 maszyn czterosilnikowych. Tak trafiłem do Ostreich, a potem do Malnitz, z Malnitz do Arbeits Komando 371 Sandkreis Kronach mój numer 105835 stamąd do Malnitz, gdzie zostaliśmy wyzwoleni przez Anglików w dn. 4 VI 1945 r.

 Wstecz...


 
Materiały dodatkowe
         
   
   

Copyright © Muzeum Warszawy :: 2007

   
  Projekt jest realizowany przez Muzeum Warszawy we współpracy z Archiwum Państwowym m. st. Warszawy oraz niemiecką fundację Stiftung Niedersachsische Gedenkstatten