Informacje o projekcie  |  Informacje o uczestnikach projektu  |  Aktualności  |  Sponsorzy  |  Kontakt  | 
         

search szukaj
 

Relacja Jana Ryszarda Mleczka


     W Klaudynie grasowali własowcy strzelając do wszystkiego, co się ruszało, grupa nasza rozpadła się. Ja nocami przez wsie Blizne, Babice kierowałem się w stronę Brwinowa. Tam od razu trafiłem na obławę na ludzi z Warszawy i zapędzono mnie do Pruszkowa, skąd wywieziono transportem w kierunku Żyrardowa. W okolicy Jaktorowa podczas postoju w nocy udało mi się uciec, po czym powróciłem do Brwinowa. 
     W grudniu 1944 r. zetknąłem się w Milanówku z kolegą z Warszawy Andrzejem Czajewiczem, obserwując odwrót wojsk niemieckich w styczniu 1945 i posiadając materiał wybuchowy postanowiliśmy wysadzić słup, na którym poprzedniego dnia Niemcy ciągnęli linię telefoniczną. W czasie nieumiejętnego zakładania lontu zakończonego spłonką do ładunku umieszczonego na słupie, nastąpiła eksplozja spłonki, którą ja jeszcze trzymałem w ręku, w wyniku czego nie nastąpiła eksplozja ładunku, ale ja miałem urwane połowy trzech palców prawej ręki (kciuk, wskazujący i środkowy). Pomimo to słup został wysadzony za pomocą następnego lontu. Fakt ten unieruchomił mnie na kilka tygodni, w którym to czasie wkroczyły wojska rosyjskie. W lecie, a raczej późną wiosną 1945 r. zostałem aresztowany przez UB za posiadanie broni (pistolet), jednakże po kilkudniowym przesłuchiwaniu mnie przy pomocy wlewania we mnie bimbru zostałem zwolniony. Zacząłem się uczyć, zamieszkałem w Opaczu u swojej rodziny i we wrześniu 1945 r. zdałem jako ekstern do 4-ej klasy gimnazjum, którą to ukończyłem w roku 1946. Jednocześnie zacząłem działać w ZHP. Od 1946 r. zamieszkałem w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie w 1949 r. zrobiłem maturę w I Liceum im. Bolesława Chrobrego. Tam też byłem drużynowym XIX Drużyny Harcerskiej, aż do momentu rozwiązania harcerstwa w 1948 r.
     Za działalność tą byłem szykanowany przez tamtejsze UB zastraszony i wyciągany po nocach z domu, po to, aby po rewizji i pokazaniu mi celi w piwnicy zwolnić mnie. Miało to także miejsce w nocy przed dniem egzaminu maturalnego.

 Wstecz...


 
Materiały dodatkowe
         
   
   

Copyright © Muzeum Warszawy :: 2007

   
  Projekt jest realizowany przez Muzeum Warszawy we współpracy z Archiwum Państwowym m. st. Warszawy oraz niemiecką fundację Stiftung Niedersachsische Gedenkstatten