Informacje o projekcie  |  Informacje o uczestnikach projektu  |  Aktualności  |  Sponsorzy  |  Kontakt  | 
         

search szukaj
 

Relacja Jana Ryszarda Mleczka


     W 1949 r. nie mając szans dostania się na studia, o czym mówiono mi przy każdym kontakcie z UB. Zgłosiłem się na ochotnika na kurs instruktorów Służba Polsce w Lublińcu, dzięki czemu oraz życzliwości mojego zwierzchnika frontowego oficera Ludowego Wojska Polskiego dostałem tak mocne poparcie, że po zdaniu egzaminu wstępnego, zostałem dzięki, jak mi oświadczono, łaski Ludowego Państwa przyjęty na Wydział Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, którego nie ukończyłem. W trakcie przebywania w Piotrkowie i uczenia się, zmuszony warunkami roznosiłem codziennie rano od godz. 6.00 do 7.30 ciastka z piekarni cukierniczej do sklepów, nosząc je na dużej tacy na głowie, co powodowało wyszydzanie mnie przez kolegów.
     W okresie studiów, nie mając ani akademika ani stypendium podjąłem pracę jako aplikant w Prokuraturze m. st. Warszawy, gdzie w 1953 r. po zakończeniu aplikantury dostałem stopień asesora. W międzyczasie w styczniu 1951 r. ożeniłem się, a we wrześniu 1952 r. urodził nam się syn Tomasz. W roku 1954 rozpocząłem działania starając się o uprawnienia rzemieślnicze i w roku 1957 otworzyłem własny zakład rzemieślniczy. W roku 1959 urodził się nam drugi syn Piotr. W roku 1964 rozwiodłem się, a w roku 1971 ożeniłem się po raz drugi, usynawiając jednocześnie 4 dzieci swojej drugiej żony. Od 1972 r. mieszkam w Zielonej Górze, gdzie aż do roku 1991 do końca prowadziłem własny sklep z artykułami upominkowo-pamiątkarskimi. W lutym 1988 r. straciłem syna Piotra, który uległ śmiertelnemu wypadkowi samochodowemu, co spowodowało u mnie chorobę serca, w wyniku której musiałem w styczniu 1992 r. przejść na rentę inwalidzką, na której obecnie jestem.  

 Wstecz...


 
Materiały dodatkowe
         
   
   

Copyright © Muzeum Warszawy :: 2007

   
  Projekt jest realizowany przez Muzeum Warszawy we współpracy z Archiwum Państwowym m. st. Warszawy oraz niemiecką fundację Stiftung Niedersachsische Gedenkstatten