Informacje o projekcie  |  Informacje o uczestnikach projektu  |  Aktualności  |  Sponsorzy  |  Kontakt  | 
         

search szukaj
 

Relacja Jerzego Czajkowskiego


foto

     Do Warszawy wracamy na początku marca 1945 r., jedziemy przez Częstochowę, podróż trwa dwa dni w ciasnocie niewyobrażalnej. Przyjeżdżamy pod wieczór na Dworzec Gdański. Po dojściu na ul. Bagno, widok czteropiętrowej kamienicy jest niezachęcający, brak dachu, jeden bok kamienicy od trzeciego piętra do parteru zawalony, okna bez szyb. Zajmujemy trzy pokojowe mieszkanie, z których jeden wisi w powietrzu, nad nami tylko sufit - co będzie, gdy przyjdą deszcze? Po wodę trzeba chodzić na ul. Zgoda ok. 1 km, są już pierwsze sklepy i bazar w okolicy ul. Poznańskiej, ale żeby coś kupić, trzeba mieć pieniądze, których my nie mamy. Zauważyłem, że ludzie handlują tu wszystkim, ja mam "żyłkę" do handlu na ruinach, wyszukuję włączniki do światła, przewody, naczynia kuchenne, młynek do kawy itp., każdy coś potrzebuje. Zaczynam utrzymywać rodzinę, tym bardziej, że ojciec pojechał na zachód z p. Piórkowskim szukać lepszego mieszkania i pracy.
     Spotykam Henia Furmana ps. "Komar", on też pomaga rodzinie, ze zburzonych domów wydobywa węgiel z piwnic, który sprzedaje handlującym węglem. Nawet raz namawia mnie, bym z nim poszedł, ale ja w tym czasie już z innym kolegą czyścimy cegły, ustawiamy w kozły - chętnych do kupna jest wielu.

 Wstecz...


 
Materiały dodatkowe
         
   
   

Copyright © Muzeum Warszawy :: 2007

   
  Projekt jest realizowany przez Muzeum Warszawy we współpracy z Archiwum Państwowym m. st. Warszawy oraz niemiecką fundację Stiftung Niedersachsische Gedenkstatten