Informacje o projekcie  |  Informacje o uczestnikach projektu  |  Aktualności  |  Sponsorzy  |  Kontakt  | 
         

search szukaj
 

Relacja Włodzimierza Antosiewicza


     Po trzech dniach pociągiem z krytych wagonów kolejowych, po 100 osób w wagonie, przewiezieni zostaliśmy do Stargardu Szczecińskiego, gdzie po paru dniach pobytu w obozie obsadzonym przez Ukraińców skierowani zostaliśmy z ojcem do pracy, ja do bauera, ojciec do zakładu energetycznego. Zostałem tam oborowym od obrządku. Zimą ścinałem i zwoziłem drewno z lasu, wykonywałem i inne prace w gospodarstwie, młócenie zboża, transport ziemniaków, zboża do miasta i różne prace pomocnicze. W gospodarstwie tym pracowało już wcześniej dwoje Polaków, mężczyzna Czesław Sałata z Włocławka i dziewczyna Marysia z poznańskiego najprawdopodobniej z Turka.
     W połowie lutego 1945 r. Niemka z sąsiedniego gospodarstwa, która przywiozła bańki po mleku, przekazała mi polecenie, że następnego dnia rano Czesław i ja mamy się zgłosić na posterunku policji. W tym czasie miasto, gdzie był posterunek policji, było otoczone i strzeżone przez Volksturm.

 Wstecz...


 
Materiały dodatkowe
         
   
   

Copyright © Muzeum Warszawy :: 2007

   
  Projekt jest realizowany przez Muzeum Warszawy we współpracy z Archiwum Państwowym m. st. Warszawy oraz niemiecką fundację Stiftung Niedersachsische Gedenkstatten