Informacje o projekcie  |  Informacje o uczestnikach projektu  |  Aktualności  |  Sponsorzy  |  Kontakt  | 
         

search szukaj
 

Relacja Mieczysława Rajmunda Gorzelniaka


     Z Dworca Zachodniego przewieźli nas pociągiem do warsztatów kolejowych w Pruszkowie. Na drugi dzień ładowano nas do wagonów towarowych po 60 osób i zawieźli nas do Brzegu, gdzie w parku otrzymaliśmy pierwszy posiłek (grochówka z boczkiem i chleb) bez ograniczenia. Po posiłku i odpoczynku popędzono nas parę kilometrów za miasto na teren zdemontowanej fabryki i tam przebywaliśmy parę dni. Na tym terenie było ponad dziesięć tys. ludzi i jedna kolejka po zupę. Jak kto miał w co wziąć to mógł po dwudziestu godzinach stania otrzymać zupę (ciepła woda kawałki brukwi). Na ten teren co dzień docierały następne transporty. Po tygodniu Niemcy na terenie tego obozu przejściowego zaczęli spisywać ludzi i grupy rozsyłali do obozów pracy. Ja byłem w dwóch obozach pracy:
1. Breslau 2 Unternechenen Bartolt V/9
2. Glausche Kreis Namslau Pfarrhauslager gruppe 9
     W obozach tych pracowałem przy umocnieniach obronnych. Na tych robotach przebywałem do wkroczenia na te tereny wojsk radzieckich tj. do 20 I 1945 r.

 Wstecz...


 
Materiały dodatkowe
         
   
   

Copyright © Muzeum Warszawy :: 2007

   
  Projekt jest realizowany przez Muzeum Warszawy we współpracy z Archiwum Państwowym m. st. Warszawy oraz niemiecką fundację Stiftung Niedersachsische Gedenkstatten