Informacje o projekcie  |  Informacje o uczestnikach projektu  |  Aktualności  |  Sponsorzy  |  Kontakt  | 
         

search szukaj
 

Relacja Jerzego Uldanowicza


     Do Warszawy przybyliśmy o zmierzchu. Przenocowaliśmy w mieszkaniu przygodnych znajomych w pobliżu Placu Zawiszy. Następnego dnia rano niecierpliwie podążyliśmy na ulicę Grzybowską 7. Tam rozwiały się resztki naszych wątpliwości. Z domu, który opuściliśmy 7 października 1944 roku pozostały tylko zgliszcza. Został - jak tysiące innych - spalony przez Niemców po wygnaniu ludności z Warszawy. Nie ocalało także to, co na wszelki wypadek przed opuszczeniem stolicy przenieśliśmy do piwnicy. Wygrzebaliśmy z niej ze stosu gruzu i popiołu tylko kilka metalowych przedmiotów, nadających się do użytku.
     Otoczenie domu wyglądało podobnie. Na ulicy, o zabudowie zniszczonej co najmniej w 95 procentach, nie było w zasadzie śladów życia. Na chodniku przed jednym z sąsiednich budynków leżały zwłoki, obok nich zaś równo odcięta głowa w czapce Zakładu Oczyszczania Miasta.
     W tej sytuacji udaliśmy się na Pragę, gdzie przy ulicy Stalowej do czasu Powstania mieszkał brat matki z żoną i dwojgiem dzieci. Zastaliśmy jego rodzinę całą i zdrową, lecz jego samego nie było. Okazało się, że w czasie Powstania będąc szefem sztabu zgrupowania "Radosław" Armii Krajowej został ranny na Starym Mieście. Przeniesiony kanałami do Śródmieścia znalazł się w improwizowanym szpitalu powstańczym w budynku szkoły przy ulicy Drewnianej 8 na Powiślu.. W dniu 27 września 1944, czyli po upływie trzech tygodni od zajęcia przez Niemców tego terenu, zamordowali oni wszystkich rannych w tym szpitalu (akta Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce - teczka 802 z/O.K.M.W nr 851, protokoły zeznań świadków nr 6 i 7. Tak zginął ppłk Wacław Piotr Janaszek, pseudonim "Bolek", lat 40, odznaczony Virtuti Militari i trzykrotnie Krzyżem Walecznych.
     Zamieszkaliśmy na razie u rodziny na Stalowej. Wkrótce przybyła tam także moja babka, wypędzona z Warszawy po Powstaniu.

 Wstecz...


 
Materiały dodatkowe
         
   
   

Copyright © Muzeum Warszawy :: 2007

   
  Projekt jest realizowany przez Muzeum Warszawy we współpracy z Archiwum Państwowym m. st. Warszawy oraz niemiecką fundację Stiftung Niedersachsische Gedenkstatten