Informacje o projekcie  |  Informacje o uczestnikach projektu  |  Aktualności  |  Sponsorzy  |  Kontakt  | 
         

search szukaj
 

Relacja Mariana Grzegorza Bergandera


foto

     Po wojnie w dniu 5 maja 1945 roku wstąpiłem do 150 Drużyny Harcerskiej w Piastowie. Początkowo z braku mundurów nosiliśmy biało-czerwone opaski z napisem ZHP. Później ze starego prochowca matka uszyła mi coś w rodzaju harcerskiego munduru. W drużynie tej zdałem próbę na stopień "Młodzika". W kwietniu 1946 r. wraz z matką i siostrą wyjechałem za ziemie odzyskane do Cieplic Zdroju. Tam wstąpiłem do 22 lotniczej Drużyny Harcerskiej w Jeleniej Górze.
     Z ZHP zwolniłem się na własną prośbę w maju 1949 r., ponieważ w związku z przeprowadzoną wówczas reformą harcerstwa okazałem się za "stary". Miałem wówczas 19 lat.
     W tym czasie postanowiłem iść do Szkoły Oficerskiej. Zostałem przyjęty do Oficerskiej Szkoły Artylerii Przeciwlotniczej w Koszalinie, którą ukończyłem w 1951 r. w stopniu podporucznika. W roku 1977 ze względu na zły stan zdrowia przeszedłem na emeryturę w stopniu majora.
     W moim wspomnieniu z czasu okupacji są być może pewne nieścisłości, ale przez tyle lat wiele spraw wyleciało z pamięci. Poza tym wracanie do wspomnień z pierwszych dni Powstania jest zawsze ciężkim przeżyciem i kończy się zawsze koniecznością zażycia nitrogliceryny i środków uspokajających (nerwica neurasteniczna i choroba wieńcowa). Dlatego też nie jestem w stanie drugi raz tego wszystkiego czytać w celu ewentualnego poprawienia lub uzupełnienia.

 Wstecz...


 
Materiały dodatkowe
         
   
   

Copyright © Muzeum Warszawy :: 2007

   
  Projekt jest realizowany przez Muzeum Warszawy we współpracy z Archiwum Państwowym m. st. Warszawy oraz niemiecką fundację Stiftung Niedersachsische Gedenkstatten