Informacje o projekcie  |  Informacje o uczestnikach projektu  |  Aktualności  |  Sponsorzy  |  Kontakt  | 
         

search szukaj
 

Armia Krajowa


           Jeszcze w czasie oblężenia Warszawy, w nocy z 26/27 września 1939 roku, z inicjatywy gen. bryg. Michała Karaszewicza-Tokarzewskiego i z rozkazu Naczelnego Wodza marsz. Edwarda Rydza-Śmigłego, utworzona została pierwsza organizacja konspiracyjna - Służba Zwycięstwu Polski.
        SZP była organizacją ogólnopolską o charakterze wojskowo-politycznym, której celem była walka o niepodległość Polski w granicach sprzed 1 września 1939 roku.
        W listopadzie 1939 roku na mocy decyzji najwyższych władz Rzeczpospolitej na uchodźstwie, Służba Zwycięstwu Polski została przekształcona w Związek Walki Zbrojnej. Komendantem Głównym ZWZ (organizacji wojskowej) został początkowo gen. broni Kazimierz Sosnkowski, który formalnie dowodził z Paryża. Funkcję Komendanta ZWZ na obszar okupacji niemieckiej pełnił płk/gen. Stefan Rowecki "Grot", który 30 czerwca 1940 roku został mianowany Komendantem Głównym ZWZ, po przeniesieniu Komendy Głównej do Kraju.
         Twórcę SZP - gen. Karaszewicza-Tokarzewskiego wyznaczono na dowódcę ZWZ na obszar okupacji sowieckiej. W marcu 1940 roku został aresztowany w czasie przekraczania granicy.
         Równolegle do ZWZ powstawały też inne organizacje wojskowe. To stało się powodem przeprowadzenia akcji scaleniowej. 14 lutego 1942 roku w miejsce ZWZ utworzona została Armia Krajowa, której stopniowo podporządkowało się większość organizacji konspiracyjnych o charakterze zbrojnym.
         Rozrastająca się Armia Krajowa, w 1943 roku liczyła 380 tysięcy żołnierzy na terenie całej Polski. Była to najpotężniejsza armia podziemna w okupowanej Europie.
         Działania Armii Krajowej obejmowały: dywersję i sabotaż, wywiad i kontrwywiad, szkolenie wojskowe i produkcję uzbrojenia, łączność, Biuro Informacji i Propagandy (BIP), Wydział Legalizacji (produkowanie fałszywych dokumentów). Prowadzone były przygotowania do ogólnonarodowego powstania powszechnego. Przez cały okres okupacji ukazywał się "Biuletyn Informacyjny" jako organ kolejno SZP-ZWZ-AK, będąc najważniejszym pismem podziemnej Polski i Europy (nakład sięgał 20 tysięcy egzemplarzy).
        30 czerwca 1943 roku aresztowany został dowódca AK - gen. Stefan Rowecki "Grot", co było olbrzymim ciosem dla polskiego podziemia. W tej sytuacji dowodzenie przejął dotychczasowy zastępca "Grota" - gen. Tadeusz Komorowski "Bór", sprawując tę funkcję do upadku Powstania Warszawskiego.
         Ostatnim komendantem AK (wyznaczonym 1 października 1944 roku przez gen. "Bora") był gen. Leopold Okulicki "Niedźwiadek". 19 stycznia 1945 roku, w obliczu ofensywy Armii Czerwonej, Armia Krajowa została rozwiązana. W jej miejsce utworzona została organizacja "Nie", mająca za zadanie walkę o niepodległość pod okupacją sowiecką.

 

        

          

 

 

 

 

 Wstecz...


 
Materiały dodatkowe
         
   
   

Copyright © Muzeum Warszawy :: 2007

   
  Projekt jest realizowany przez Muzeum Warszawy we współpracy z Archiwum Państwowym m. st. Warszawy oraz niemiecką fundację Stiftung Niedersachsische Gedenkstatten