Informacje o projekcie  |  Informacje o uczestnikach projektu  |  Aktualności  |  Sponsorzy  |  Kontakt  | 
         

search szukaj
 

Relacja Andrzeja Gracjana Flaszczyńskiego


foto

     Nazywam się Andrzej Gracjan Flaszczyński. Urodziłem się 18 grudnia 1930 roku w Warszawie. Mieszkałem na rogu ulicy Poznańskiej i Wilczej, pod adresem ulica Poznańska 5/7 wraz z moją mamą, ponieważ we wrześniu 1939 roku ojciec został powołany do wojska i nie wiedzieliśmy, co się z nim stało. Potem dowiedziałem się, że zginął w Katyniu w 1940 roku.
     Podczas Powstania Warszawskiego pełniłem funkcję łącznika i listonosza w Harcerskiej Poczcie Polowej przy ulicy Wilczej 41.
     Po 19 września 1944 roku w skutek ostrej interwencji mojej mamy, przebywałem w domu. W czasie zawieszenia broni, kiedy podjęto pertraktacje kapitulacyjne, zacząłem chodzić po dzielnicy i pamiętam, że dochodziłem na ulicę Kruczą, która stała się ulicą handlową. Tam powstał bazarek, można było wymienić towar za towar, albo za "młynarki" okupacyjne kupić produkty. Pamiętam, jak tam stali ludzie, którzy sprzedawali świeże jajka, co okazało się ewenementem.
     Po kapitulacji miasta staraliśmy się wyjść jak najpóźniej. Wyszedłem z rodziną prawdopodobnie 5 października, kiedy weszli Niemcy. Pamiętam, że na barykadzie, w poprzek ulicy Poznańskiej ustawili karabin maszynowy i z okrzykiem: "Alle raus!" wyrzucali nas z domów. Przeszliśmy przez plac przy Politechnice. Ulice zostały obstawione przez Niemców i kierowano nas do Dworca Zachodniego. Tutaj podstawiono pociąg, załadowano nas do niego i zawieziono nie do Pruszkowa, ponieważ był pełny, tylko do Ursusa.

 Wstecz...


 
Materiały dodatkowe
         
   
   

Copyright © Muzeum Warszawy :: 2007

   
  Projekt jest realizowany przez Muzeum Warszawy we współpracy z Archiwum Państwowym m. st. Warszawy oraz niemiecką fundację Stiftung Niedersachsische Gedenkstatten