Informacje o projekcie  |  Informacje o uczestnikach projektu  |  Aktualności  |  Sponsorzy  |  Kontakt  | 
         

search szukaj
 

Relacja Henryka Piotrowskiego


     We Frankfurcie nad Odrą podzielono nas na poszczególne małe grupy, i rozwieziono do poszczególnych pułków niemieckich. Wojsk niemieckich były tu niezliczone ilości i różne formacje. Tu wzdłuż Odry, między Frankfurtem a Guben, budowano potworną linię obronną. Budowano bunkry, robiono wykopy kryte i odsłonięte ustawiano i maskowano armaty. Na wszystkich szosach robiono zapory. Do tych prac używano nas, oczywiście przy boku grup niemieckich żołnierzy. Każdy Niemiec nawet rekrut 16-letni mógł Polaka zabić, spoliczkować, skopać, a nawet powiesić, nie ponosząc za taki czyn żadnej odpowiedzialności.
     Między innymi i ja byłem już powieszony, tylko dzięki opatrzności Bożej zostałem wyrwany z otchłani śmierci. Fakty te mogą świadczyć o bestialstwie Niemców szczególnie, SS-manów, gdy po przyjeździe do Frankfurtu na tak zwanej komisji lekarskiej, odliczono nas, było nas ponad 500 ludzi. Gdy zbudowaliśmy zapory i inne przeszkody i teren ten zajęły jednostki liniowe, nas a właściwie resztki zebrano na początku marca 1945 r. i wysłano do Berlina. Zmieściliśmy się już do 2 samochodów, gdyż było nas tylko 120. Reszta została wymordowana, kilku wywieźli do obozów koncentracyjnych. W Berlinie w dzielnicy Zelendorf, zajechano z nami do obozu koncentracyjnego i przez dwa dni trzymano nas w izolacji w wydzielonym baraku. Tylko w czasie tak zwanym "ustępowym" spotkaliśmy się z innymi więźniami, dzieląc się z nimi najświeższymi nowinami. Widocznie mieli brak rąk do pracy i po 2 dniach, ponownie załadowano nas w samochody, i jeden samochód pojechał z naszymi ludźmi do Lipska, ja w tym drugim pojechałem do obozu pracy w Berlinie Zelendorf przy fabryce Telefunken. W fabryce Telefunken pracowałem wśród innych więźniów i różnych narodowości. Pracowałem tu od początku marca do 30 kwietnia 1945 r. 30 kwietnia załadowano nas do pociągu i wywieziono do Magdeburga z myślą zatrudnienia nas w zakładach Kruppa.

 Wstecz...


 
Materiały dodatkowe
         
   
   

Copyright © Muzeum Warszawy :: 2007

   
  Projekt jest realizowany przez Muzeum Warszawy we współpracy z Archiwum Państwowym m. st. Warszawy oraz niemiecką fundację Stiftung Niedersachsische Gedenkstatten