Informacje o projekcie  |  Informacje o uczestnikach projektu  |  Aktualności  |  Sponsorzy  |  Kontakt  | 
         

search szukaj
 

Relacja Stefana Wojciecha Niesłuchowskiego


foto

Myśmy zostali zawiezieni do Pruszkowa do ZNTK (Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego). Pamiętam dużą halę, dużo torów, wszystko pod dachem, niby perony, jakieś przejścia. Potem tam pracowałem w Polsce Ludowej. Tam przenocowaliśmy, przekoczowaliśmy bez żadnej pomocy.
     Dopiero następnego dnia kazano nam z tych hal wychodzić na zewnątrz. Tam byli ustawieni Niemcy i jak się dowiedziałem później, PCK albo RGO w białych fartuchach rozdawali nam puszki z mlekiem skondensowanym. Przesunęliśmy się do przodu. Była przeprowadzana segregacja. Następnie skierowano nas do wagonów, do węglarek odkrytych bez dachu. Nic nie wiedzieliśmy, dokąd nas zabierali.
     Dlaczego wspomniałem o tym mleku, ponieważ jak weszliśmy do wagonu, pociąg ruszył, my zgłodniali, nie mogłem wytrzymać. Okazało się, że to była rzadka śmietanka i ją całą wypiłem na zgłodniały żołądek i zaczęły się sensacje.

 Wstecz...


 
Materiały dodatkowe
         
   
   

Copyright © Muzeum Warszawy :: 2007

   
  Projekt jest realizowany przez Muzeum Warszawy we współpracy z Archiwum Państwowym m. st. Warszawy oraz niemiecką fundację Stiftung Niedersachsische Gedenkstatten