Informacje o projekcie  |  Informacje o uczestnikach projektu  |  Aktualności  |  Sponsorzy  |  Kontakt  | 
         

search szukaj
 

Relacja Stefana Wojciecha Niesłuchowskiego


foto

     Potem poszedłem do szkoły im. Michała Konarskiego i przeniosłem się do internatu Ojców Orionistów do Warszawy.
     Po szkole Konarskiego byłem za dorosły na internat. Dyrektor biskup Bronisław Dąbrowski załatwił mi pokój na plebani koło kościoła św. Jakuba. Dostałem nowo odnowiony piękny duży pokój, co prawda bez mebli, a moim obowiązkiem było konserwowanie instalacji elektrycznych w kościele. Tam próbowałem uruchomić szopkę ruchomą. W wolnych chwilach jeździłem do rodziny, która mieszkała w Rembertowie. Tam poznałem swoją żonę, która zbiegiem okoliczności również była wychowanką tego zgromadzenia. Ona miała mieszkanie i z plebani się wyprowadziłem. Broniłem się przed wojskiem, ale się nie udało. Trochę rozrabiałem, to się mogło źle skończyć, w jednostce wojskowej w Zielonce. Tam wykonywano pomiary prędkości pocisków, przekazywane losowo z produkcji przez oficerów z różnych zakładów produkcyjnych, m. in. z Pionek, ze Skarżyska. Ja postanowiłem jedną partię skasować i posądzono mnie o sabotaż, o jakąś zmowę z czarnymi siłami z zewnątrz. Pytali, kto mnie do tego namówił. Byłem bezpartyjny.
     Zacząłem myśleć o studiach, aby uratować się od normalnego wojska. Na skutek tej wpadki zostałem dyscyplinarnie zwolniony i znalazłem się ponownie w wojsku. Wcześniej zdałem maturę techniczną i zostałem wykładowcą w szkole podoficerskiej łączności w Krakowie. Potem na II roku w wojsku poznałem kolegę, który odpadł za wywrotową działalność albo poglądy swojego ojca. Pewien ZMP-owiec doniósł na niego. Ten nie mógł dostać się na studia na Politechnikę Warszawską. Podchodził trzy razy do egzaminów, przebywał w wojsku, nie załamał się i on mnie zmobilizował, abym przygotowywał się do dalszych egzaminów wstępnych. Razem uczyliśmy się. On dostał się za pierwszym podejściem, a ja dopiero za trzecim. Studiowaliśmy na Politechnice Warszawskiej na Wydziale Elektrycznym.

 Wstecz...


 
Materiały dodatkowe
         
   
   

Copyright © Muzeum Warszawy :: 2007

   
  Projekt jest realizowany przez Muzeum Warszawy we współpracy z Archiwum Państwowym m. st. Warszawy oraz niemiecką fundację Stiftung Niedersachsische Gedenkstatten