Informacje o projekcie  |  Informacje o uczestnikach projektu  |  Aktualności  |  Sponsorzy  |  Kontakt  | 
         

search szukaj
 

Relacja Alicji Rzaczykiewicz


     W dniu 5 sierpnia 1944 roku stało się najgorsze. Niemcy wpadli do naszej kamienicy przy ul. Wolskiej 151, strzelając i rzucając granaty do mieszkań i do schronów. To była rzeź. Zabijali wszystkich nie wyłączając dzieci. Kule leciały koło mnie, jedna zadrasnęła mnie w nogę koło kolana, ale nie naruszyła kości. Uciekałam, schowałam się, przeżyłam. Podobno diabeł strzela, a Pan Bóg kule nosi. Zabili mojego tatę, mamę, siostrę i brata. Z całego domu dwie kamienice, ocalało parę osób. Ja ocalałam cudem. Wieczorem, kiedy wszystko ucichło, uciekłam do drugiego domu, przestraszona po trupach, na granicy obłędu. Tam trafiłam do schronu, między kobiety i dzieci. Ktoś dał mi kawałek chleba, ktoś inny pozwolił przykucnąć na swoim barłogu, aby się przespać. Oblazły mnie wszy, nie było, gdzie się umyć. Strach był ogromny, leciały bomby, Warszawa się paliła. Co jakiś czas wpadali Niemcy z wycelowanymi do nas karabinami. Siedziałam w najciemniejszym kącie piwnicy. Okropnie się bałam. Byłam głodna. Jadły mnie wszy. Po paru dniach Niemcy wyprowadzili nas, co jakiś czas stawiając pod murem z wycelowanymi karabinami. Myśleliśmy, że nas rozstrzelają. Chowałam się za ludźmi, bałam się, przecież byłam jeszcze dzieckiem, sama jedna.        
     W końcu pognali nas do kościoła i tam zamknęli. Nie wiedzieliśmy, co z nami zrobią. Już nikt nie dawał mi nic do jedzenia, bo sami nie mieli, a jeśli ktoś coś miał to dał swoim dzieciom.

 Wstecz...


 
Materiały dodatkowe
         
   
   

Copyright © Muzeum Warszawy :: 2007

   
  Projekt jest realizowany przez Muzeum Warszawy we współpracy z Archiwum Państwowym m. st. Warszawy oraz niemiecką fundację Stiftung Niedersachsische Gedenkstatten