Informacje o projekcie  |  Informacje o uczestnikach projektu  |  Aktualności  |  Sponsorzy  |  Kontakt  | 
         

search szukaj
 

Relacja Sylwestra Rzaczykiewicza


     Był piękny poranek dnia 7 września 1944 roku. Na osiedlu Jelonki zwanym Miasto Ogród znajdującym się między Fortem Wola a Odolanami w Warszawie od rana było spokojnie. Tu po wymordowaniu mieszkańców Woli przez Ukraińców z Armii RONA, którzy stacjonowali na tym osiedlu, trzeba się było mieć na baczności, a szczególnie kobiety, które były atakowane przez pijanych Ronowców.
     Nagle zajechało kilka samochodów wyładowanych Niemcami. Dali oni kategoryczny rozkaz, aby wszyscy w określonym czasie wynieśli się z domów i zebrali na pobliskiej polanie, gdyż Jelonki będą spalone ze względów strategicznych. Moja rodzina w składzie: ojciec, matka, siostra (24 lata) i ja (12 lat), złapaliśmy co się dało i poszliśmy na to pole, które było naprzeciw naszej ulicy. W tym czasie już jedna strona naszej ulicy stała w ogniu.
     Po spędzeniu wszystkich mieszkańców ustawiono nas w kolumnę i popędzono na podwarszawskie Włochy na stację kolejową. Tam, po paru godzinach, załadowano nas do pociągu i odwieziono do Pruszkowa do parowozowni kolejowej.

 Wstecz...


 
Materiały dodatkowe
         
   
   

Copyright © Muzeum Warszawy :: 2007

   
  Projekt jest realizowany przez Muzeum Warszawy we współpracy z Archiwum Państwowym m. st. Warszawy oraz niemiecką fundację Stiftung Niedersachsische Gedenkstatten