Informacje o projekcie  |  Informacje o uczestnikach projektu  |  Aktualności  |  Sponsorzy  |  Kontakt  | 
         

search szukaj
 

Relacja Antoniny Irminy Osińskiej (Głąb)


     Urodziłam się w Warszawie, gdzie moja rodzina mieszkała na stałe, przeżyliśmy wojnę i okupację również w Warszawie. Moi rodzice zmarli przed wojną, a wychowywała mnie ciotka - siostra matki Zofia Dąbrowska. Mieszkaliśmy liczną rodziną przy ul. Sękocińskiej 16 m. 23.
     W pierwszych dniach Powstania Warszawskiego wpadli do mieszkania Niemcy - żołnierze, nie wiem, jakiej formacji, byli w zielonych mundurach i kazali nam wychodzić, gdyż wypędzali ludność z tej dzielnicy. Moja prawna opiekunka - ciocia Zofia Dąbrowska chciała przy wyjściu pomóc mojej babci Józefie Dąbrowskiej i za to jeden z dwóch żołnierzy zastrzelił ciocię jeszcze w mieszkaniu. Pozostali wyszli. Na schodach, my mieszkaliśmy na III piętrze, zrobiło się zamieszanie i wiem, że zastrzelono jeszcze jakąś kobietę, nazwiska jej nie znałam. Po wypędzeniu wszystkich z domu, pędzili nas Niemcy przez miasto na targowisko zwane Zieleniakiem, a stamtąd po pewnym czasie przeszliśmy na dworzec Warszawa Zachodnia. Tam było już mnóstwo ludzi, załadowaliśmy się do wagonów osobowych.

 Wstecz...


 
Materiały dodatkowe
         
   
   

Copyright © Muzeum Warszawy :: 2007

   
  Projekt jest realizowany przez Muzeum Warszawy we współpracy z Archiwum Państwowym m. st. Warszawy oraz niemiecką fundację Stiftung Niedersachsische Gedenkstatten