Informacje o projekcie  |  Informacje o uczestnikach projektu  |  Aktualności  |  Sponsorzy  |  Kontakt  | 
         

search szukaj
 

Relacja Janusza Koska


foto

Nasz pobyt na Marszałkowskiej nie trwał długo. Po dwóch tygodniach ukazały się na drzwiach klatek schodowych ogłoszenia, informujące mieszkańców o konieczności opuszczenia lokali mieszkalnych z uwagi na przejęcie budynku przez Urząd Propagandy i Kinofikacji. Dano nam termin 2-tygodniowy. Nikogo nie interesował los wyrzucanych mieszkańców. Przenieśliśmy się do mieszkania wujostwa na ul. Wilczą 28, gdzie dom ten również ocalał.
     Wujek, który był z nami w Poroninie został zmobilizowany do Rejonowej Komendy Uzupełnień, mieszczącej się przy ul. Solariego i dostał mieszkanie przy ul. Filtrowej. Otrzymaliśmy od nich jeden pokój i w ten sposób zakończyła się nasza tułaczka.
     Na temat pobytu mego ojca aresztowanego podczas Powstania przez gestapo na Grochowie, nie było żadnej wiadomości. Dopiero w 1948 roku dostaliśmy z Polskiego Czerwonego Krzyża zawiadomienie, że ojciec mój przebywał w obozie koncentracyjnym w Buchenwaldzie, gdzie zmarł 28 grudnia 1944 roku w Zwieberge. Zwłoki zostały spalone w krematorium w Quedlinburg w górach Harzu.
     Siostry mojej matki, mieszkające w Krasnymstawie, dowiedziały się, że wróciliśmy do Warszawy. Najmłodsza z nich przyjechała z propozycją, abyśmy zdecydowali się zamieszkać u nich z uwagi na możliwość podjęcia przez mnie natychmiastowej nauki w gimnazjum. W tym czasie w Warszawie jedyne, czynne szkoły znajdowały się tylko na Pradze. Z uwagi na brak komunikacji miałbym duże trudności z uczęszczaniem na lekcje. Pojechaliśmy do Krasnegostawu i tam ukończyłem 2-gą klasę gimnazjalną. Do Warszawy wróciliśmy w 1946 roku, gdzie kontynuowałem naukę w gimnazjum, a potem w liceum im. Stanisława Staszica.
     W 1949 r. zdałem egzamin na Politechnikę Warszawską na Wydział Elektryczny. Pod koniec studiów w 1954 r. zaproponowano mi asystenturę, następnie obroniłem pracę doktorską i nadal pracując na stanowisku starszego wykładowcy, w sumie przepracowałem na Politechnice Warszawskiej ponad 45 lat.

 Wstecz...


 
Materiały dodatkowe
         
   
   

Copyright © Muzeum Warszawy :: 2007

   
  Projekt jest realizowany przez Muzeum Warszawy we współpracy z Archiwum Państwowym m. st. Warszawy oraz niemiecką fundację Stiftung Niedersachsische Gedenkstatten