Informacje o projekcie  |  Informacje o uczestnikach projektu  |  Aktualności  |  Sponsorzy  |  Kontakt  | 
         

search szukaj
 

Relacja Jadwigi Szczęścik Peruckiej


foto

       Po Powstaniu wróciliśmy z moją mamą. Mój ojciec pracował na lotnisku na Okęciu i mieliśmy tam mieszkanie. Po Powstaniu wróciliśmy na Okęcie.

A kiedy pani wróciła po Powstaniu, w jakim okresie?
      Chyba w marcu 1945 roku. Myśmy tam siedzieli, jak Warszawa była już wolna. Mieliśmy to szczęście... Na Olesińską oczywiście już nie wróciliśmy, bo było wszystko spalone, tam gdzie mieszkała moja babcia, ale babcia i dziadek już nie żyli, mieszkania nie było. Moi rodzice mieli mieszkanie na Okęciu i do tego mieszkania wróciliśmy. Wszystko było tam rozkradzione, ale mieszkanie stało. Mój ojciec poszedł do pracy na Okęcie, mama zajęła się mną i moją starszą siostrą. Dopiero po Powstaniu, jako 5-letnie dziecko sobie wszystko chronologicznie poukładałam. Jak to było na Olesińskiej, jak leżałam pod trupami. Ja właściwie byłam w takim szoku w czasie Powstania, nie płakałam nawet, byłam bardzo osowiała.

 Wstecz...


 
Materiały dodatkowe
         
   
   

Copyright © Muzeum Warszawy :: 2007

   
  Projekt jest realizowany przez Muzeum Warszawy we współpracy z Archiwum Państwowym m. st. Warszawy oraz niemiecką fundację Stiftung Niedersachsische Gedenkstatten