Informacje o projekcie  |  Informacje o uczestnikach projektu  |  Aktualności  |  Sponsorzy  |  Kontakt  | 
         

search szukaj
 

Relacja Blanydny Surmiak (Lewińskiej)


foto

     Ponieważ z obozów dla obywateli Związku Radzieckiego organizowano wcześniej transporty do kraju, postanowiłam zabrać się z nimi. Niestety, niezbyt daleko udało mi się dojechać. Na granicy okupacyjnej aliantów i Związku Radzieckiego zatrzymano mnie i umieszczono w przejściowym obozie, z którego organizowano transporty. Po tygodniu i różnych tarapatach udało mi się dostać do upragnionego transportu. Było to 15 października 1945 roku.
     17 października 1945 roku znalazłam się w Krakowie, gdzie mieszkała moja ciotka. Odnalazłam tu także swoją rodzinę. Niestety, zabrakło w niej ojca, który poległ w Powstaniu. Równie potworną była dla mnie wiadomość, że moja matka straciła wzrok.
     Rodzina moja dostała przydzielone przez władze miasta mieszkanie poniemieckie. Warunki materialne były bardzo trudne, ponieważ ani moja siedemdziesięciosześcioletnia babcia ani matka, pozbawiona wzroku, nie były w stanie pracować. Utrzymywałyśmy się z pomocy dalszej rodziny oraz zapomóg i posiłków wydawanych przez RGO. Otrzymałam też skierowanie na bezpłatne leczenie, wydane przez Miejski Komitet Opieki Społecznej, Sekcja Opieki nad Wysiedlonymi i Wracającymi z Obozów.

 Wstecz...


 
Materiały dodatkowe
         
   
   

Copyright © Muzeum Warszawy :: 2007

   
  Projekt jest realizowany przez Muzeum Warszawy we współpracy z Archiwum Państwowym m. st. Warszawy oraz niemiecką fundację Stiftung Niedersachsische Gedenkstatten