Informacje o projekcie  |  Informacje o uczestnikach projektu  |  Aktualności  |  Sponsorzy  |  Kontakt  | 
         

search szukaj
 

Relacja Jadwigi Sawczuk


     Trzeci dzień Powstania Warszawskiego. Grupa instruktorek harcerskich stanowiąca obsadę szpitalika powstańczego przy ul. 6 Sierpnia, cudem wydostała się z zajmowanego przez Niemców gmachu i udała się do Śródmieścia.
     Tu znalazły chwilowe oparcie w mieszkaniu pani Hanny Łazarskiej przy ul. Skorupki 10. Sytuacja wymagała działania. Młode i zdrowe osoby, nie biorące bezpośredniego udziału w walce, postanowiły zorganizować „punkt zbiorczy" dla dzieci, które Powstanie pozbawiło rodziców. W gronie harcerek było kilka nauczycielek, zatem zorganizowanie prowizorycznego Zakładu Opiekuńczego dla najbardziej dotkniętych skutkami Powstania sierot warszawskich nie przedstawiało problemu. [...] Dzieci była różna ilość. Najwyższa liczba dochodziła do siedemdziesięciu. Pod koniec Powstania po kapitulacji, kiedy wszyscy mieszkańcy miasta musieli je opuścić, po nasze dzieci nagle poczęli się zjawiać rodzice i krewni. Bowiem, jak się okazało, kobieta wychodząca z miasta z dzieckiem, nie podlegała przymusowemu wywozowi w głąb Niemiec, mogła zatrzymać się w Generalnym Gubernatorstwie. W ten sposób od dnia kapitulacji po dzień naszego wyjścia z miasta liczba dzieci w naszym ośrodku spadła do 22. Z tą gromadką mieliśmy wyjść z miasta. W nocy poprzedzającej wyjście, z pszenicy, jaką mieliśmy w magazynie, mełłyśmy na młynkach od kawy mąkę i piekliśmy placki, gdyż nie wiedzieliśmy przecież, co nas czeka i kiedy nasze dzieci otrzymają jakiś posiłek. Każde dziecko zaopatrzyłyśmy w 2-3 takie placki, uszyłyśmy dla wszystkich plecaki, do których zapakowałyśmy najniezbędniejsze rzeczy osobiste. Z rana, w dniu wyjścia, ustawiliśmy się na podwórzu domu. Wtedy jakiś starszy pan, również szykujący się do wyjścia, poszedł do mnie i wręczył flaszkę wina francuskiego, że może się w drodze przydać.
     Poprzez punkt kontrolny na ulicy Śniadeckich pod Politechniką udaliśmy się na drugą stronę, gdzie już przejęli nas żołnierze niemieccy.

 Wstecz...


 
Materiały dodatkowe
         
   
   

Copyright © Muzeum Warszawy :: 2007

   
  Projekt jest realizowany przez Muzeum Warszawy we współpracy z Archiwum Państwowym m. st. Warszawy oraz niemiecką fundację Stiftung Niedersachsische Gedenkstatten