Informacje o projekcie  |  Informacje o uczestnikach projektu  |  Aktualności  |  Sponsorzy  |  Kontakt  | 
         

search szukaj
 

Relacja Bożeny Myślińskiej


foto

Wróćmy do Powstania Warszawskiego, jak Pani pamięta 20 sierpnia 1944 roku, ten moment wypędzenia z domu?
    
Z Wszystkich domów po tamtej stronie Czerniakowskiej i tutaj od koszar do Nazaretanek Niemcy kazali ludziom wyjść na ulicę. Staliśmy na ulicy 29 listopada.
Czy dali wam czas, żeby zabrać jakieś najpotrzebniejsze rzeczy? Jak to wyglądało?
    
Trwało to 10 minut i już: „wychodzić! wychodzić!". To się właściwie nic nie zabrało. Zdążyłyśmy się ubrać. Niemcy głośno krzyczeli i poganiali. Ciotka wzięła tylko zsiadłe mleko. Wyszłyśmy, tak jak stałyśmy. To był upał. Ja miałam taki płaszczyk, który się zrobił za krótki, bo szybko rosłam i miałam za małe buty. Wyrzucili nas na 29 listopada i tam bardzo długo stałyśmy. Zrobił się duży tłum i mówili, że poprowadzą nas, że będziemy żywymi tarczami i pójdziemy przed czołgami.
Czy określili kierunek, którędy będziecie szli?
    
Tak. Czy to była pogłoska, czy to Niemcy powiedzieli, tego to nie wiem. Poszliśmy pod górę [ul. Agricola] aż do alei Szucha. W alei Szucha Niemcy wybrali wszystkich mężczyzn. To byli właściwie tylko chłopacy.
Czyli dokonali selekcji?
    
Tak i nas puścili pod nadzorem. Doszliśmy do placu na Rozdrożu. Szliśmy Koszykową do Mokotowskiej i dalej Mokotowską, ale tam już nas nie pilnowali. Szliśmy całą tą ulicą długo, aż doszliśmy do kolejki do Nowogrodzkiej, ale którędy przechodziliśmy, tego nie pamiętam.
Czyli przedostaliście się na stronę powstańców?           
     Tak. Puścili nas. Nie było żadnej strzelaniny. Tylko jak ktoś chciał podejść do domu, to wtedy był strzał. Nie wiedziałam, czy to powstańcy strzelali, czy Niemcy. Puścili nas luźno. To była grupa, która przeszła przez barykadę. Wyszliśmy do tej kolejki, tylko, w którym to miejscu było, to nie wiem. Bo ta kolejka jechała podobno, mówili, że po Niemców do Warszawy. Zatrzymała się. Zapytano nas, skąd jesteśmy? My, że z Warszawy; to wsiadajcie. Wsiedliśmy szybko do tej kolejki.

 Wstecz...


 
Materiały dodatkowe
         
   
   

Copyright © Muzeum Warszawy :: 2007

   
  Projekt jest realizowany przez Muzeum Warszawy we współpracy z Archiwum Państwowym m. st. Warszawy oraz niemiecką fundację Stiftung Niedersachsische Gedenkstatten