Informacje o projekcie  |  Informacje o uczestnikach projektu  |  Aktualności  |  Sponsorzy  |  Kontakt  | 
         

search szukaj
 

Aktualności


foto

       Projekt "Wypędzeni z Warszawy 1944 - losy dzieci" poświęcony jest badaniom historycznym, których głównym celem jest pogłębienie wiedzy na temat deportacji ludności, jakie miały miejsce w Warszawie od sierpnia do października 1944 roku. W okresie II wojny światowej żadne miasto europejskie nie ucierpiało tak jak Warszawa i jej mieszkańcy, gdy po bohaterskiej obronie stolicy we wrześniu 1939 roku niemiecki okupant wprowadził bezwzględne krwawe represje, które trwały przez cały okres okupacji. 
        1 sierpnia 1944 r. słabo uzbrojone oddziały podziemnej Armii Krajowej w sile 25 tysięcy, podjęły walkę z niemieckim wojskiem stacjonującym w Warszawie, która wówczas liczyła około 1 miliona mieszkańców. Wybuchło Powstanie Warszawskie, będące jedną z największych bitew II wojny światowej. Dwumiesięczna walka osamotnionej stolicy z potęgą militarną III Rzeszy Niemieckiej, przy obojętności stojących u wrót miasta sowieckiej Armii Czerwonej, stała się wydarzeniem bez precedensu nie tylko w dziejach Polski, ale i Europy.
        Niemcy zmobilizowali specjalne siły do stłumienia Powstania. Zgodnie z rozkazem Adolfa Hitlera oraz dowódcy SS i Policji Heinricha Himmlera: "każdego mieszkańca należało zabić". Niemcy dopuścili się okrucieństw na niespotykaną skalę.
         Ludzi pozostałych przy życiu, Niemcy wypędzali z domów, z zajmowanych kolejno rejonów miasta, kierując do obozu przejściowego w Pruszkowie pod Warszawą.
         Straty ludności Warszawy szacuje się na prawie 200 tysięcy zabitych (w tym 70 tysięcy zamordowanych) i około 700 tysięcy wypędzonych. Po kapitulacji Powstania 2 października 1944 r., mieszkańcy, którzy do końca walk przebywali w centrum miasta, zostali wygnani z miasta i skazani na poniewierkę.
         W okresie od 6 sierpnia do 10 października 1944 r. przez obóz w Pruszkowie przeszło 550 tysięcy osób z Warszawy oraz 100 tysięcy z miejscowości podwarszawskich. Stąd wywieziono na roboty do Niemiec 150 tysięcy osób, a 50 tysięcy do obozów koncentracyjnych. Rannych, bądź niezdolnych do pracy, wywieziono do różnych miejscowości na terenie Generalnej Guberni.
         Projektem badawczym objęte zostały dzieci do 15 roku życia, wypędzone z Warszawy. Prawie wszystkie zebrane relacje prezentowane są po raz pierwszy. Oddajemy głos najmłodszym świadkom tamtych tragicznych dni...

                                                            *****

Wystawa Wypędzeni z Warszawy 1944 - losy dzieci została otwarta 10 września 2007 w siedzibie Muzeum Historycznego m. st. Warszawy. Zamknięta została w lutym 2008. Wystawie towarzyszył katalog o tym samym tytule wydany w nakładzie około 2000 (łącznie z dodrukiem) oraz dwie płyty CD z nagraniami relacji dzieci.

Komisarz wystawy - Izabella Maliszewska
Współpraca - Agnieszka Iwaszkiewicz, Julian Borkowski, Małgorzata Berezowska (MHW), Marta Jaszczyńska, Beata Wieczorek (APW), prof.Karl Liedke (Stiftung - ng)
Relacje mówione - Stanisław Maliszewski
Projekt plastyczny wystawy - Marek i Maciej Mikulscy
Tłumaczenia na język angielski -
Anna Kubin oraz Stanisław Tekieli, Philip Stoeckle, Jacek Wróbel, Agencja Tłumaczy Kaznowski
Tłumaczenia na język niemiecki -
Maria Jarmoszuk oraz Małgorzata Wilk, Magdalena Stanisławska, Leszek Król, Agnieszka Brzozowska

Materiały archiwalne ze zbiorów:

Muzeum Historycznego m.st. Warszawy oraz
Archiwum Państwowego m. St. Warszawy, Oddział w  Grodzisku Mazowieckim, Oddział w Łowiczu, Oddział w Otwocku
Archiwum Akt Nowych
Archiwum Dokumentacji Mechanicznej
Archiwum Państwowego w Częstochowie
Archiwum Państwowego w Kielcach
Archiwum Państwowego w Krakowie
Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim
Archiwum Państwowego w Poznaniu
Archiwum państwowego w Radomiu
Archiwum Stowarzyszenia Szarych Szeregów
Polski Czerwony Krzyż - Biuro Informacji i Poszukiwań
Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu
Muzeum Harcerstwa

Na wystawie wykorzystano rysunki uczniów Szkoły Podstawowej nr 336 im. Janka Bytnara-Rudego.

                                                                                    ***

12 września 2007 odbył się w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy panel otwarty p.t.: Wypędzeni z Warszawy 1944 - losy dzieci

PROGRAM PANELU

11:00 - powitanie gości
11:20 - otwarcie panelu: prof. Andrzej Garlicki
11:40 - "O projekcie Wypędzeni z Warszawy 1944 - losy dzieci": st. kustosz Izabella Maliszewska (Muzeum Historyczne m.st. Warszawy)
12:00 - "Polacy w obozie w Bergen-Belsen": prof. Karl Liedke (Stiftung niedersächsische Gedenkstätten)
12:20 - "Dziecko a Powstanie Warszawskie (uczestnicy i obserwatorzy)": mgr Małgorzata Sikorska (Archiwum Państwowe m. st. Warszawy)
12:40 - 13:20 - przerwa na kawę i herbatę
13:20 - "Trauma wojenna u dzieci" prof. Maja Lis-Turlejska (Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego)
13:40 - "Sierociniec Nasz Dom w Powstaniu Warszawskim i po jego zakończeniu": dr Grzegorz Jasiński (Wojskowe Biuro Badań Historycznych)
14:00 - "Losy dzieci warszawskich po Powstaniu w świetle łowickich materiałów archiwalnych": mgr Marek Wojtylak (Archiwum Państwowe m. st. Warszawy Oddział w Łowiczu)
14:20 - dyskusja (prowadzenie: prof. Andrzej Garlicki)

                                                                             ***

W dniu 9 listopada 2007 odbyło się spotkanie bohaterów naszego projektu Wypędzeni z Warszawy 1944 - losy dzieci zorganizowane przez Muzeum Historyczne m. st. Warszawy oraz program I Polskiego Radia. Wysłuchaliśmy reportażu p.t. Krótkie dzieciństwo z ich udziałem autorstwa Alicji Grębowicz. Następnie odyła się dyskusja na temat wojennego dzieciństwa naszych gości. Reportaż został przedstawiony przez program I Polskiego Radia dnia 30 listopada 2007.

                                                                              ***

Wystawa Wypędzeni z Warszawy 1944. Losy dzieci, zrealizowana w ramach projektu BANWAR 1944,  była eksponowana w  w Memorial Muzeum w Bergen-Belsen w Niemczech od 26 lipca do października 2008 roku. Wzbudziła duże zainteresowanie wśród zwiedzających oraz dziennikarzy - ukazało się w miejscowej prasie parę artykułów na jej temat.

                                                                               ***

Następnym miejscem prezentacji wystawy Wypędzeni z Warszawy 1944. Losy dzieci w okresie od 23 lutego do 23 marca 2009 był Katowicki Pałac Młodzieży.

***

16 kwietnia 2009 odbyło się uroczyste otwarcie wystawy Wypędzeni z Warszawy 1944. Losy dzieci w Oddziale Opole Centralngo Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach. Wystawa była eksponowana do 28 czerwca 2009.

                                                             ***

Kolejna niemiecka edycja wystawy była prezentowana w Muzeum Miejscu Pamięci w Neuegamme koło Hamburga od 28 sierpnia do końca października 2009 roku.               

                                                             *** 

 30 września 2010 wystawę otwarto w Muzeum Miejscu Pamięci w Sachsenhausen na terenie dawnego obozu koncentracyjnego. Prezentowana była do 19 grudnia 2010.

                                                                   ***

Obecnie kontynuujemy pracę nad projektem. Zbierane i opracowywane są kolejne relacje oraz pamiątki, dokumenty i fotografie.

                                                                    ***

 

Aby obejrzeć zdjęcia proszę zajrzeć do zakładki "Wystawa" w prawym menu.

 Wstecz...


 
Materiały dodatkowe
         
 
search szukaj
 
   

Copyright © Muzeum Warszawy :: 2007

   
  Projekt jest realizowany przez Muzeum Warszawy we współpracy z Archiwum Państwowym m. st. Warszawy oraz niemiecką fundację Stiftung Niedersachsische Gedenkstatten